Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?
 / / Beyaz Eşyalarınızın Verimliliğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Beyaz Eşyalarınızın Verimliliğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Günümüzün en temel sorunlarından biri, git gide çok daha sınırlı bir hale gelen dünyadaki enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına ilişkin bilgi yetersizliğidir.

Enerji tasarrufu sağlama ve enerji verimliliği anlamında bireylerin yeterince bilinçlendirilmesi, nasıl hareket edeceklerine dair fikir sahibi olabilmeleri için yapılacak çalışmalar, kuşkusuz gelecek nesillere çok daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için önemlidir.

Aslında, enerjiyi nasıl daha verimli kullanabileceğinizi bilirseniz, üretim, konfor ve işgücü anlamında herhangi bir eksiklik yaşamadan, sadece yapabileceğiniz küçük tasarruf tedbirleri ile hayatınızı kolaylaştırabilir, aslında elektrik faturanızı da iyileştirmiş olursunuz. Bu anlamda daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilmek adına beyaz eşya verimliliğini arttırmak en önemli etkenlerin başında gelmektedir.

Evinizde veya iş yerinizde beyaz eşyalarınızı daha verimli kullanabilmek ve elektrik kullanımı açısından tasarruf sağlayabilmek adına sizlere birkaç tüyo vermek istiyoruz.

Beyaz Eşya

  • Buzdolabınızı mümkün olduğunca ısı üreten araçlardan uzakta ve sağında solunda belirli bir boşluk olacak şekilde konumlandırın. Ayrıca buzdolabınızda, enerji tüketimini arttıran yani elektrik kullanımını fazlalaştıran önemli bir faktör olan aşırı buzlanma olmamasına mutlaka dikkat edin.
  • Kullandığınız elektrik süpürgenizin torba veya haznelerini sık sık boşaltın ve temizleyin. Bu işlemler elektrik süpürgenizin emiş gücünü arttırıp, ARTI verimli çalışmasını sağlar.
  • Buzluğunuzdan çıkardığınız bir yiyeceğinizi fırınınızda çözmek yerine, oda sıcaklığında çözülmesini bekleyebilirsiniz. Böylece hem sağlık açısından, hem de enerji tasarrufu anlamında ARTI bir değer yaratmış olursunuz.
  • Çamaşır makinenizin, çalıştırmaya başlamadan önce, kapasiteyi aşmayacak bir biçimde tam dolu olup, olmadığını kontrol edin. Hatta çamaşırlarınız az miktarda ise ekonomik programda yıkayabilir, böylece enerji verimliliğine çok daha fazla özen göstermiş olursunuz. Elektrik kullanımı anlamındaki bu özeni tabii ki bulaşık makineniz için de gösterebilirsiniz.
  • Televizyonlarınızı, DVD’lerinizi, müzik sistemlerinizi uzaktan kumanda ile değil, fişini çekerek kapatın. Çünkü uzaktan kumanda ile kapatılan bu tip elektrikli cihazlar, bekleme (stand by) konumunda da elektrik üretmeye devam ederler.
  • Ütünüzün fişini çektiğiniz andan itibaren 5 dakika süre ile bu ısının size yeterli olacağını unutmayın. Böylece 5 dakika daha elektrik faturası anlamında da tasarruf yapmış olabilirsiniz.
  • Unutmamalısınız ki, evlerinizde veya işyerlerinizde faydalandığınız beyaz eşyalarınız için elektrik kullanımı bilinçli bir şekilde olursa, hem bu araçların ömrünün uzaması, hem de enerji tasarrufu anlamında önemli bir adım demektir.