Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?
 / / Elektrik ve Enerji ile ilgili Merak Ettikleriniz

Elektrik

Elektrik kullanımı, indirimli elektrik kavramının ortaya çıkışı ile bambaşka bir boyut kazanmış oldu. Artık elektrik aboneliği çok daha avantajlı bir hal alıp, elektrik faturası ödemeleriniz size artı bir değer olarak geri dönüyor. Bu harika faydayı zaten bildiğinizi biliyoruz. Şimdi gelelim elektrik kavramı ile ilgili zihin açıcı diğer anekdotlarımıza.

Elektrik ve enerji üzerine, bilgilerin sonu gelmiyor. Her zaman farklı bir bilgi ve araştırma ile şaşırmaya devam ediyoruz. Hayata dair bilgileri öğrenmek, sancılı bir süreç ve bu konuda en etkili çözümleri, yine doğru bilgiler ile sağlayabiliyoruz. Genel olarak karşımıza çıkan soruların içinde yer alan çözümler, desteklenerek ve dengelenerek özel birkaç madde üretildi. İsterseniz bu özel bilgileri hep birlikte inceleyelim.

  • Vücudumuzda en fazla enerjiyi harcayan organ, beyindir.
    • Bu bilgiyi temel olarak incelediğimiz zaman, bir yönetim söz konusu olduğunu anlayabiliyoruz. Beynimizin ürettiği heyecan, bilgi, yaşama çabaları, mesaj alıp verme işlemleri ve buna bağlı olarak gerçekleştirdiğimiz hemen hemen her fonksiyon için, sürekli aktif olduğunu biliyoruz. Biz uyusak bile uyumayan bir organımız olan beyin için, daha seri çözümler arayışında olabilirsiniz, lakin önemli olan sağlıklı bir enerji çözümü yaratmak olacaktır. Beynimizin her an çalışması, her an yeni bir enerji tüketimi sağladığının göstergesidir ve tıbbi olarak da pek çok araştırma bunu doğrulamıştır. İhtiyaçlarınıza göre zeka kapasitesini kullanan beynimiz, haberimiz olmadan dahi pek çok enerjiyi harcıyor ve aklımıza gelen tüm soruları ortaya çıkarıyor, onlara çözüm üretiyor. Bu da harcamanın sonunun olmadığının net bir göstergesi.
  • Cep telefonunun uzun süre şarjda durması, bataryanın zayıflamasına neden oluyor.
    • Bu bilgiyi uzun yıllar boyu hep tartıştık. Cep telefonu bataryası neden daha uzun süre şarjda kalırsa zayıflar? Aslında mantık çok basit. İnsanoğlunun bir şeye uzun süre katlanması, o şeye bağışıklık kazanmasına salık verir. Bu da bir süre sonra tepkisizliğe neden olur. Cep telefonu bataryalarının çalışma mantığı ise tam olarak bu şekilde. Uzun süre elektrik alan batarya, bir süre sonra şişmeye başlayacaktır ve var olan elektrik, daha hızlı tükenecektir her kullanımda. Bu da bataryada bir zayıflık meydana getirecek, şişme işleminden önce daha uzun kullandığınız telefonunuzun şarjı, artık daha az gidecektir. Bu yüzden ideal şarj oranı, %60 civarında olmalıdır. Bu şarj durumunun üzerinde ise şarj etmemenizi tavsiye ediyoruz. Komple boşalmasına yakın şarj edebileceğiniz telefonunuz için, ortalama %10 şarj idealdir.