Nasıl Elektrik ve Enerji Tasarrufu Yapılır?

Elektrik Tasarrufu

Elektrik kullanımımız her geçen gün artmaktadır. Hemen hemen her gün pek çok yeni teknolojik araç – gereç hayatımıza giriyor. Bu yüzden elektrik tasarrufu daha önemli bir role sahip oluyor. Enerji tasarrufu nedir ve enerji tasarrufu nasıl yapılır konularında, ihtiyaçlarınıza çözüm üretecek tüm soruları ve cevapları sizin için sıraladık;

 • Elektrik Tasarrufu Nedir? Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?
  • Elektrik tasarrufu, kullanılan tüm elektrikli aletlerin daha bilinçli bir şekilde kullanılması ve enerji harcanması konusunda optimum kullanım dengesinin sağlanmasıdır. Örneğin çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın ve benzeri tüm aletleri kullanırken, elektriği en verimli şekilde kullanmamız daha uygun fiyatlı elektrik faturaları doğurur.
  • Elektrik tasarrufu yaparken çeşitli makinelerde düzen sağlayabilirsiniz. Örneğin beyaz eşya seçimlerinizde A plus, A+, A++, A+++ gibi en az enerji tüketimi yapan tasarruflu beyaz eşya ve makinelere yönelebilirsiniz.
  • Bu tasarruf yöntemlerine ek olarak, yalıtım seçeneklerinden faydalanmak da enerji tasarrufu konusunda size artı sağlayacaktır. Örneğin çift cam kullanımı ile sağlanan fayda, elektrik tasarrufu konusunda da önemli bir rol oynayacaktır.
  • Beyaz eşyalarda ise tam kapasite yöntemini kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Çamaşır makinesini tam kapasite çalıştırmak, size bu alanda etkili tasarruf imkânı sunar. Ek olarak çok sıcak değerler yerine ekonomik programları tercih etmeniz ve A plus, A+, A++, A+++ gibi ekonomik elektrik tüketimi yapan modelleri tercih etmeniz, size ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayacaktır.
  • Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi aletleri de tam kapasite kullanırsanız, sizin için daha verimli sonuçlar doğacaktır. İki gün ya da 3 gün aralıklarla değil de, olabildiğine uzun aralıklar ile çamaşırlarınızı biriktirerek tam kapasite makineyi çalıştırmanız ciddi bir tasarruf sağlayacak ve makinelerinizi de yıpratmamış olacak.
  • Bulaşık makinesinde su girişini doğrudan sıcak suya bağlayabilirsiniz. Buzdolabında ise soğutma bölümüne ısı ayarı yapmalısınız. Soğutma bölümünün ısısı 4 ile 5 derece arasında, dondurucu bölümü ise -20 ile -18 derece arasında olmalıdır. Ek olarak içini mümkün olduğunca düzenli bir şekilde yerleştirmeli ve mümkün olduğu kadar doldurmalısınız. Bu size ekstra tasarruf sağlayacaktır. Her ne kadar ufak bir detay gibi görünse de toplam sonuçlara baktığımız zaman oldukça fark ettiğini göreceksiniz. Evinizde enerji tasarrufu yapmak için özellikle beyaz eşyalarınızı sık sık çalıştırmak yerine ara ara çalıştırmak ve tam kapasite çalıştırmak sizin için ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.