ELEKTRİK KULLANIMI

 / Elektrik Kullanımı

Elektrik Kullanımı

220PLUS kullanıcılarına indirimli ve sürprizsiz elektrik faturaları vaat etse de verimli enerji kullanımına inanıyor. Ev ekonominize ve doğaya katkı sağlamayı amaçlıyor.

Verimli Elektrik Kullanımı Nedir?

Verimli elektrik kullanımı, üretimde ve yaşam standartlarınızda herhangi bir azalma yaşanmadan elektriği verimli kullanmak ve israf etmemektir. Enerjinin dikkatsiz ve verimsiz kullanımı halinde sadece aile ekonominize zarar vermez, aynı zamanda çevrenin kirlenmesinde ve doğal kaynakların tüketilmesinde pay sahibi olursunuz. Her geçen gün daha da artan dünya nüfusu ve küresel ısınma gibi tehlikeler, verimli elektrik kullanımına daha çok dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu konuya dikkat edilmez ise dağıtım şirketlerinin uygulayacağı planlı elektrik kesintileri bizleri bekliyor.

Verimli Elektrik Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Verimli elektrik kullanımı, küçük fakat etkili noktalara dikkat ederek gerçekleşir. Peki evinizde ve işyerlerinizde elektriği verimli kullanmak adına neler yapabilirsiniz? Öncelikle bekleme moduna (stand - by) değinelim. Bilgisayar ve televizyon gibi sürekli bekleme modunda bıraktığınız elektrikli aletler açık oldukları sürece elektrik tüketir. Bu durum faturalarınız da yıllık 150 – 200 TL arasında maddi zarara yol açtığı gibi aynı zamanda gereksiz enerji tüketerek doğaya ve enerji kaynaklarına zarar verdiğiniz anlamına gelmektedir. Bilgisayarınızı kapattığınız anda internet kullanımı ile işiniz bitmişse modeminizi de kapatırsanız elektrik faturanızda büyük bir düşüş daha yaşarsınız. Bir diğer konumuz ise enerji tasarruflu ampül kullanımıdır. Normal ampül yerine enerji tasarruflu ampül kullanarak %90’a yakın tasarruf edebilirsiniz. Eski tip beyaz eşyalarınız yerine ise çevreci beyaz eşyalar olarak da bilinen A+ veya A++ yeni nesil beyaz eşyalar kullanmak, hem elektrik tüketim bedelinizi düşürecek hem de doğaya katkı sağlamanıza olanak tanıyacaktır.

Elektrik Kesintisi Anında Yapmanız Gerekenler

Elektrik kesintisi yaşadığınız anda öncelikle sigortanızı kontrol ediniz. Konu sigortanız ile ilgili değil ise kapıyı açıp otomatın yanıp yanmadığını kontrol ederek, apartmanınızda bir kesinti olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer apartmanınızda da elektrik kesintisi yaşıyorsanız, komşu apartmanları kontrol ediniz. Komşu apartmanlarda elektrik enerjisi var ise konu sizin apartmanınızın sigortası veya bağlantılarıyla alakalı, komşu apartmanlarda elektrik enerjisi yok ise yaşadığınız bölgede bir arıza veya planlı bir elektrik kesintisi gerçekleşmiş olabilir. Bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.