Serbest Tüketici

 / Serbest Tüketici

Serbest Tüketici

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenen limitten daha fazla Elektrik tüketimi elektrik tüketimi olan kullanıcılar Serbest Tüketici olarak adlandırılır. 2001 yılından beri düşürülmeye devam eden Serbest Tüketici limiti, 2017 yılında yıllık 2.000kWh elektrik tüketimi bulunan yani aylık ortalama 69 TL ve üzerinde elektrik tüketen kullanıcıları kapsamıştır. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğine göre serbest tüketici limiti her yıl 01 Ocak tarihine kadar EPDK tarafından belirlenerek Ocak ayı sonuna kadar Resmi Gazetede yayımlanır ve kurum web sitesinde duyurulur.

Serbest Tüketici Uygulaması Nedir?

Serbest Tüketici uygulaması, kullanıcılara elektrik tedarikçisini seçebilme şansını tanıyan bir yönetmeliktir. Serbest Tüketici uygulaması ile artık kullanıcılar nasıl internet sağlayıcısını ya da telefon operatörünü seçebiliyorsa elektrik tedarikçisini de seçebilmektedir. Bu değişiklik ile kullanıcılar 220PLUS gibi özel elektrik dağıtım şirketleri sayesinde indirimli elektrik kullanımı şansına sahip olmaktadır.

Serbest Tüketici’yi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK)’nun yayınlamış olduğu Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile ifade edecek olursak; ‘’Kurul tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunan veya iletim sistemine doğrudan bağlı olması nedeniyle, elektrik tedarikçisini seçme serbestisine sahip gerçek veya tüzel kişiyi ifade etmektedir.’’ Bu tanıma göre yıllık elektrik tüketim miktarınız 2.000 kWh’ı geçiyorsa 220PLUS’ın indirimli tarifelerinden birini seçerek ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Serbest Tüketicilerin Elektrik Tedarikçilerini Değiştirmesi

Eğer elektrik faturanıza dikkatli olarak baktığınızda faturanızın elektrik dağıtım şirketi tarafından değil de bir başka şirket tarafından kesilmiş olduğunu fark ediyorsanız neden artısı en bol indirimli elektrik kullanabileceğiniz 220PLUS’a geçmiyorsunuz?  “Zaten elektrik tedarikçiniz değişmiş iken Serbest Tüketici olarak neden indirimli elektrik kullanmıyorsunuz?”

Serbest Tüketici uygulaması ile elektrik tedarik işlemi özelleştirilmiş ve elektrik dağıtım şirketleri ise özel şirketler olmuştur. Bunun yanında elektrik dağıtım şirketlerinin satış yetkisi alınmış ve bu yetki yine özel elektrik tedarik şirketlerine verilmiştir.

Elektrik tedarik şirketleri, elektrik dağıtım şirketleri tarafından işletilen kabloları kullanarak elektriğinizi size ulaştırır. Bu sayede, eğer elektrik aboneliği taşıma  sayfamızdaki gereklilikleri karşılıyorsanız Serbest Tüketici olarak hiçbir altyapı, sayaç, kablo değişikliği yapmadan 220PLUS ile Doğuş Enerji güvencesi altında indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Serbest Tüketici Olarak Elektrik Tedarikçinizi Değiştirmenin Avantajları Nelerdir?

220PLUS ile indirimli elektrik kullanırken aynı zamanda 220PLUS avantajlarından faydalanabilirsiniz. N11.com’dan hediye çekleri; Antur’dan hediye uçak biletleri gibi avantajlara sahip olma şansını elde edersiniz.

220PLUS ile ihtiyacınıza uygun bir tarife seçer, fazlasını ödemezsiniz. Faturalarınızın doğruluğu 220PLUS garantisi altındadır ve düzeltme talepleriniz anında çözüme kavuşur. Özel ekiplerimiz, sıradan hizmetlerden çok daha fazlasını sunar. Kısacası elektrik tedarikçisi olarak 220PLUS’ı seçen Serbest Tüketiciler indirimli elektrik kullanarak tasarruf ederken aynı zamanda uçak biletinden bedava alışverişe birçok avantaja da sahip olur.

Doen | Doğuş Enerji çatısı altında, abonelerine toptan elektrik ticareti yapan 220PLUS, Doğuş güvencesi ile müşterilerine hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktadır. Toplam 1GW kurulu güce sahip portföyü ile Doen|Doğuş Enerji portföyünün içinde Artvin Barajı ve Hidroelektrik santrali(332MW), Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali(513MW) ve Aslancık Barajı ve Hidroelektrik santrali(120MW) yer almaktadır. 

Siz de Serbest Tüketici iseniz, 220PLUS’ın artılarla dolu indirimli dünyasına vakit geçirmeden katılın, avantajlı çıkın.